Events Calendar Pro - en to it_IT translation catalogue (565 entries)

en:  and
it_IT:  e

en:  months
it_IT:  Mesi

[ctx: "Remove" label for selected term.]
en: (remove)
it_IT: (elimina)

note: Translators: 1: Plural event label, 2: Date of the current view
en: %1$s for week of %2$s
it_IT: %1$s per la settimana di %2$s

en: %d instance | %d instances
it_IT[0]: %d esempio
it_IT[1]: %d esempi

en: %d instances of this event have been created through %s. <a href="%s" target="_blank">Learn more.</a>
it_IT: %d istanze di questo evento sono state create per mezzo di %s. <a href="%s" target="_blank">Leggi tutto.</a>

en: %d%% complete
it_IT: %d%% completo

en: %s for week of %s
it_IT: %s per la settimana di %s

en: &larr; Back to %s
it_IT: &larr; Torna agli %s

en: (See all)
it_IT: (vedi tutto)

en: , and
it_IT: , e

en: , and
it_IT: , e

en: 2nd day
it_IT: Secondo giorno

en: 3rd day
it_IT: Terzo giorno

en: 4th day
it_IT: Quarto giorno

en: 5th day
it_IT: Quinto giorno

en: 6th day
it_IT: Sesto giorno

en: 7th day
it_IT: Settimo giorno

en: <p>Choose the default venue & organizer. Set default address information to save time when entering a new venue or organizer.</p><p>You can override these settings as you enter a new event.</p>
it_IT: <p>Scegli il luogo e l'organizzatore predefinito. Definire le informazioni predefinite dell'indizzo ti consente di risparmiare tempo quando inserisci un nuovo luogo o un nuovo organizzatore.</p><p>Puoi sovrascrivere queste impostazioni durante l'inserimento di un nuovo evento.</p>

en: <span class="tribe-nav-label">Next</span> <span>&raquo;</span>
it_IT: <span class="tribe-nav-label">Prossimo</span> <span>&raquo;</span>

en: <span>&laquo;</span> <span class="tribe-nav-label">Previous</span>
it_IT: <span>&laquo;</span> <span class="tribe-nav-label">Precedente</span>

en: a different day:
it_IT: un giorno diverso:

en: a different time:
it_IT: un'orario diverso:

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], happening [count] times
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] giorno(i) alle [start_time], che si ripete [count] volte

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating indefinitely
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] giorno(i) alle [start_time], che si ripete all'infinito

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating until [series_end_date]
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] giorno(i) alle [start_time], che si ripete fino al [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] day(s), happening [count] times
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] giorno(i), che si ripete [count] volte

en: A multi-day event every [interval] day(s), repeating indefinitely
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] giorno(i), che si ripete all'infinito

en: A multi-day event every [interval] day(s), repeating until [series_end_date]
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] giorno(i), che si ripete fino al [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], happening [count] times
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] mese(i) che inizia il [month_day_description] alle [start_time], che si ripete [count] volte

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], repeating indefinitely
it_IT: Un evento multi.giorno ogni [interval] mese(i) che inizia il [month_day_description] alle [start_time], che si ripete all'infinito

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], repeating until [series_end_date]
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] mese(i) che inizia il [month_day_description] alle [start_time], che si ripete fino al [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], happening [count] times
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] mese(i) che inizia il [month_day_description], che si ripete [count] volte

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], repeating indefinitely
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] mese(i) che inizia il [month_day_description], che si ripete all'infinito

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] mese(i) che inizia il [month_day_description], che si ripete fino al [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], happening [count] times
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] mese(i) che inizia il giorno [month_number] del mese alle [start_time], che si ripete [count] volte

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], repeating indefinitely
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] mese(i) che inizia il giorno [month_number] del mese alle [start_time], che si ripete all'infinito

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], repeating until [series_end_date]
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] mese(i) che inizia il giorno [month_number] del mese alle [start_time], che si ripete fino al [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, happening [count] times
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] mese(i) che inizia il giorno [month_number] del mese, che si ripete [count] volte

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] mese(i) che inizia il giorno [month_number] del mese, che si ripete all'infinito

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] mese(i) che inizia il giorno [month_number] del mese, che si ripete fino al [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], happening [count] times
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] settimana(e) che inizia il [days_of_week] alle [start_time], che si ripete [count] volte

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], repeating indefinitely
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] settimana(e) che inizia il [days_of_week] alle [start_time], che si ripete all'infinito

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], repeating until [series_end_date]
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] settimana(e) che inizia il [days_of_week] alle [start_time], che si ripete fino al [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], happening [count] times
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] settimana(e) che inizia il [days_of_week], che si ripete [count] volte

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], repeating indefinitely
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] settimana(e) che inizia il [days_of_week], che si ripete all'infinito

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] settimana(e) che inizia il [days_of_week], che si ripete fino al [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] anno(i) che inizia il [month_day_description] di [month_names] alle [start_time], che si ripete [count] volte

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] anno(i) che inizia il [month_day_description] di [month_names] alle [start_time], che si ripete all'infinito

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] anno(i) che inizia il [month_day_description] di [month_names] alle [start_time], che si ripete fino al [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] anno(i) che inizia il [month_day_description] di [month_names], che si ripete [count] volte

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] anno(i) che inizia il [month_day_description] di [month_names], che si ripete all'infinito

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] anno(i) che inizia il [month_day_description] di [month_names], che si ripete fino al [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] anno(i) che inizia il giorno [month_number] di [month_names] alle [start_time], che si ripete [count] volte

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] anno(i) che inizia il [month_number] di [month_names] alle [start_time], che si ripete all'infinito

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] anno(i) che inizia il giorno [month_number] di [month_names] alle [start_time], che si ripete fino al [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] anno(i) che inizia il giorno [month_number] di [month_names], che si ripete [count] volte

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] anno(i) che inizia il [month_number] di [month_names], che si ripete all'infinito

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
it_IT: Un evento multi-giorno ogni [interval] anno(i) che inizia il giorno [month_number] di [month_names], che si ripete fino al [series_end_date]

en: Add a filter
it_IT: Aggiungi un filtro

en: Add additional fields to your event admin pages by configuring the fields and options here. Your custom additional fields then display on the event admin so that anyone creating events can add unique event information such as food options, recommended age groups, or parking details. %s
it_IT: Aggiungi campi aggiuntivi alle pagine admin del tuo evento configurando i campi e le opzioni qui. I tuoi campi aggiuntivi personalizzati verranno poi visualizzati sull'admin dell'evento, così chiunque crei eventi potrà aggiungere informazioni uniche sull'evento come opzioni sul cibo, i gruppi di età raccomandati o i dettagli sul parcheggio. %s

en: Add another
it_IT: Aggiungi un altro

en: Add Exception
it_IT: Aggiungi eccezione

en: Add Exclusion
it_IT: Aggiungi Esclusione

en: Add field
it_IT: Aggiungi campo

en: Add more events
it_IT: Aggiungi altri eventi

en: Additional %1$s Fields
it_IT: %1$s Campi Addizionali

en: Additional Field
it_IT: Campo addizionale

[ctx: additional field update]
en: All fields have been updated!
it_IT: Tutti i campi sono stati aggiornati!

[ctx: additional field update]
en: An unexpected error stopped the update from completing.
it_IT: Un errore inaspettato ha interrotto l'aggiornamento dal completamento.

[ctx: additional field update]
en: Working&hellip;
it_IT: In lavorazione&hellip;

en: Additional Fields
it_IT: Campi aggiuntivi

[ctx: additional fields update trigger]
en: Click here to run the updater.
it_IT: Clicca qui per avviare l'aggiornamento.

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: Address:
it_IT: Indirizzo:

en: after
it_IT: dopo

en: All
it_IT: Tutti

en: all
it_IT: tutti

note: Translators: 1: Plural event label, 2: Title of the current page
en: All %1$s for %2$s
it_IT: Tutti %1$s per %2$s

en: All Day
it_IT: Giorno intero

en: All day
it_IT: Tutto il giorno

en: Allow users to decide whether to show all instances of a recurring event on list-style views.
it_IT: Consenti agli utenti di decidere se mostrare tutte le istanze di un evento ricorrente nella visualizzazione stile elenco.

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], happening [count] times
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] giorno(i) alle [start_time], che si ripete [count] volte

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating indefinitely
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] giorno(i) alle [start_time], che si ripete all'infinito

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating until [series_end_date]
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] giorno(i) alle [start_time], che si ripete fino al [series_end_date]

en: An all day event every [interval] day(s), happening [count] times
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] giorno(i), che si ripete [count] volte

en: An all day event every [interval] day(s), repeating indefinitely
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] giorno(i), che si ripete all'infinito

en: An all day event every [interval] day(s), repeating until [series_end_date]
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] giorno(i), che si ripete fino al [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], happening [count] times
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] mese(i) il [month_day_description] alle [start_time], che si ripete [count] volte

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], repeating indefinitely
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] mese(i) il [month_day_description] alle [start_time], che si ripete all'infinito

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], repeating until [series_end_date]
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] mese(i) il [month_day_description] alle [start_time], che si ripete fino al [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], happening [count] times
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] mese(i) il [month_day_description], che si ripete [count] volte

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], repeating indefinitely
it_IT: un evento tutto il giorno ogni [interval] mese(i) il [month_day_description], che si ripete all'infinito

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] mese(i) il [month_day_description], che si ripete fino al [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], happening [count] times
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] mese(i) il giorno [month_number] del mese alle [start_time], che si ripete [count] volte

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], repeating indefinitely
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] mese(i) il giorno [month_number] del mese alle [start_time], che si ripete all'infinito

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], repeating until [series_end_date]
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] mese(i) il giorno [month_number] del mese alle [start_time], che si ripete fino al [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, happening [count] times
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] mese(i) il giorno [month_number] del mese, che si ripete [count] volte

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
it_IT: un evento tutto il giorno ogni [interval] mese(i) il giorno [month_number] del mese, che si ripete all'infinito

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] mese(i) il giorno [month_number] del mese, che si ripete fino al [series_end_date]

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], happening [count] times
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] settimana(e) il [days_of_week] alle [start_time], che si ripete [count] volte

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], repeating indefinitely
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] settimana(e) il [days_of_week] alle [start_time], che si ripete all'infinito

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], repeating until [series_end_date]
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] settimana(e) il [days_of_week] alle [start_time], che si ripete fino al [series_end_date]

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], happening [count] times
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] settimana(e) il [days_of_week], che si ripete [count] volte

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], repeating indefinitely
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] settimana(e) il [days_of_week], che si ripete all'infinito

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] settimana(e) il [days_of_week], che si ripete fino al [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] anno(i) il [month_day_description] di [month_names] alle [start_time], che si ripete [count] volte

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] anno(i) il [month_day_description] di [month_names] alle [start_time], che si ripete all'infinito

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] anno(i) il [month_day_description] di [month_names] alle [start_time], che si ripete fino al [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] anno(i) il [month_day_description] di [month_names], che si ripete [count] volte

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] anno(i) il [month_day_description] di [month_names], che si ripete all'infinito

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] anno(i) il [month_day_description] di [month_names], che si ripete fino al [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] anno(i) il giorno [month_number] di [month_names] alle [start_time], che si ripete [count] volte

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] anno(i) il [month_number] di [month_names] alle [start_time], che si ripete all'infinito

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] anno(i) il giorno [month_number] di [month_names] alle [start_time], che si ripete fino al [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] anno(i) il giorno [month_number] di [month_names], che si ripete [count] volte

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
it_IT: Un evento tutto il giorno ogni [interval] anno(i) il [month_number] di [month_names], che si ripete all'infinito

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
it_IT: Un evento tutti il giorno ogni [interval] anno(i) il giorno [month_number] di [month_names], che si ripete fino al [series_end_date]

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], happening [count] times
it_IT: Un evento ogni [interval] giorno(i) che inizia alle [start_time], che si ripete [count] volte

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], repeating indefinitely
it_IT: Un evento ogni [interval] giorno(i) che inizia alle [start_time], che si ripete all'infinito

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], repeating until [series_end_date]
it_IT: Un evento ogni [interval] giorno(i) che inizia alle [start_time], che si ripete fino al [series_end_date]

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], happening [count] times
it_IT: Un evento ogni [interval] mese(i) che inizia alle [start_time] il [month_day_description], che si ripete [count] volte

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], repeating indefinitely
it_IT: Un evento ogni [interval] mese(i) che inizia alle [start_time] il [month_day_description], che si ripete all'infinito

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
it_IT: Un evento ogni [interval] mese(i) che inizia alle [start_time] il [month_day_description], che si ripete fino al [series_end_date]

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, happening [count] times
it_IT: Un evento ogni [interval] mese(i) che inizia alle [start_time] il giorno [month_number] del mese, che si ripete [count] volte

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
it_IT: Un evento ogni [interval] mese(i) che inizia alle [start_time] il giorno [month_number] del mese, che si ripete all'infinito

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
it_IT: Un evento ogni [interval] mese(i) che inizia alle [start_time] il giorno [month_number] del mese, che si ripete fino al [series_end_date]

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], happening [count] times
it_IT: Un evento ogni [interval] settimana(e) che inizia alle [start_time] il [days_of_week], che si ripete [count] volte

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], repeating indefinitely
it_IT: Un evento ogni [interval] settimana(e) che inizia alle [start_time] il [days_of_week], che si ripete all'infinito

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
it_IT: Un evento ogni [interval] settimana(e) che inizia alle [start_time] il [days_of_week], che si ripete fino al [series_end_date]

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
it_IT: Un evento ogni [interval] anno(i) che inizia alle [start_time] il [month_day_description] di [month_names], che si ripete [count] volte

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
it_IT: Un evento ogni [interval] anno(o) che inizia alle [start_time] il [month_day_description] di [month_names], che si ripete all'infinito

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
it_IT: Un evento ogni [interval] anno(i) che inizia alle [start_time] il [month_day_description] di [month_names], che si ripete fino al [series_end_date]

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
it_IT: Un evento ogni [interval] anno(i) che inizia alle [start_time] il giorno [month_number] di [month_names], che si ripete [count] volte

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
it_IT: Un evento ogni [interval] anno(is) che inizia alle [start_time] il [month_number] di [month_names], che si ripete all'infinito

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
it_IT: Un evento ogni [interval] anno(i) che inizia alle [start_time] il giorno [month_number] di [month_names], che si ripete fino al [series_end_date]

[ctx: An unspecified end date]
en: an unspecified date
it_IT: una data non specificata

en: and
it_IT: e

en: April
it_IT: Aprile

en: Are you sure you want to delete this exclusion?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questa esclusione?

en: Are you sure you want to remove this recurrence?
it_IT: Sicuro di voler rimuovere questa ricorrenza?

en: Are you sure you want to trash all occurrences of these events?
it_IT: Confermi di eliminare tutte le occorrenze di questi eventi?

en: Are you sure you wish to remove this field and its data from all events?
it_IT: Vuoi davvero rimuovere questo campo e i suoi dati da tutti gli eventi?

[ctx: As in: day 12 of the month]
en: of the month
it_IT: del mese

en: Aug
it_IT: Ago

en: August
it_IT: Agosto

en: Automatically remove recurring event instances older than this
it_IT: Rimuove automaticamente ricorrenti istanze di evento più vecchio di questo

en: Before posting a new thread, please do a search to make sure your issue hasn't already been addressed. When posting please make sure to provide as much detail about the problem as you can (with screenshots or screencasts if feasible), and make sure that you've identified whether a plugin / theme conflict could be at play in your initial message.
it_IT: Prima di postare un nuovo thread, si prega di fare una ricerca per assicurarsi che il problema non sia stato già affrontato. Quando postate assicurarsi di fornire quanti più dettagli circa il problema, come si può (con screenshot o screencast se possibile), e assicurarsi che avete identificato se un conflitto plugin / tema potrebbe essere in gioco nel messaggio iniziale.

[ctx: Begins the line indicating on which month the event will occur]
en: in
it_IT: a

[ctx: Begins the line indicating what day of the week the event will occur on]
en: On
it_IT: Il

[ctx: Begins the line indicating when a recurrence time starts]
en: At
it_IT: Al

en: Break from Series
it_IT: Pausa serie

en: Break this event out of its series and edit it independently
it_IT: Interrompi questo evento fuori della sua serie e modificalo in modo indipendente

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Change the default view for Mobile users.
it_IT: Cambia la visualizzazione di default per gli utenti Mobili.

en: Check this to show the After HTML from the text area below on events displayed via shortcode.
it_IT: Spuntala per mostrare il Dopo HTML dell'area di testo sottostante per gli eventi visualizzati attraverso il codice abbreviato.

en: Check this to show the Before HTML from the text area below on events displayed via shortcode.
it_IT: Spuntala per mostrare il Prima HTML dell'area di testo sottostante per gli eventi visualizzati attraverso il codice abbreviato.

en: Checkbox
it_IT: Casella di controllo

en: City
it_IT: Città

en: Clean up recurring events after
it_IT: Pulire eventi ricorrenti dopo

en: Completed!
it_IT: Completato!

en: Countdown Completed Text:
it_IT: Testo per completamento conto alla rovescia:

en: Country
it_IT: Paese

en: Create recurring events in advance for
it_IT: Crea eventi ricorrenti in anticipo per il

en: Custom
it_IT: Personalizzato

[ctx: custom monthly option for recurrence rule type dropdown]
en: monthly (custom)
it_IT: Mensile

[ctx: custom recurrence time separator]
en: to
it_IT: alle

[ctx: custom recurrence time/date separator]
en: on the
it_IT: nel

[ctx: custom recurrence time/date separator]
en: the
it_IT: il

en: Custom recurrences must have a type selected.
it_IT: Le ricorrenze personalizzate devono avere un tipo selezionato.

en: Custom recurrences must have all data present.
it_IT: Le ricorrenze personalizzate devono avere tutti i dati presenti.

[ctx: custom weekly option for recurrence rule type dropdown]
en: weekly (custom)
it_IT: Settimanale

[ctx: custom yearly option for recurrence rule type dropdown]
en: yearly (custom)
it_IT: Annuale

en: Daily
it_IT: Giornalmente

[ctx: daily option for recurrence rule type dropdown]
en: daily
it_IT: giornaliero

en: Date out of range.
it_IT: Data fuori intervallo.

en: Date Selector
it_IT: Selettore data

en: Day
it_IT: Giorno

en: day
it_IT: giorno

en: Day of week
it_IT: Giorno della settimana

en: Days
it_IT: Giorni

en: days
it_IT: giorni

[ctx: debug recurrence]
en: incorrect slug
it_IT: slug errato

[ctx: debug recurrence]
en: invalid date
it_IT: data non valida

[ctx: debug recurrence]
en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Dec
it_IT: Dic

en: December
it_IT: Dicembre

en: Default address
it_IT: Indirizzo predefinito

en: Default city
it_IT: Città predefinita

en: Default Content
it_IT: Contenuto predefinito

en: Default country
it_IT: Nazione predefinita

en: Default mobile view
it_IT: Visualizzazione mobile di default

en: Default organizer
it_IT: Organizzatore predefinito

en: Default phone
it_IT: Telefono predefinito

en: Default postal code/zip code
it_IT: CAP predefinito

en: Default state/province
it_IT: Stato/provincia definitivo/a

en: Default venue
it_IT: Sede predefinita

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Delete all events in this series permanently
it_IT: Cancella devinitivamente tutti gli eventi in questa serie

en: Delete Series Permanently
it_IT: Elimina definitivamente le serie

en: Delete This
it_IT: Cancella Questo

[ctx: Describes a day of the month (e.g. "day 5" or "day 27")]
en: day %1$s
it_IT: giorno %1$s

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Display:
it_IT: Visualizza:

en: Displays a list of upcoming events at a specific venue.
it_IT: Consente di visualizzare un elenco dei prossimi eventi in un luogo specifico.

en: Displays the time remaining until a specified event.
it_IT: Visualizza il tempo rimanente per uno specifico evento.

en: Displays this month’s events.
it_IT: Mostra gli eventi di questo mese.

en: Distance
it_IT: Distanza

en: Distance unit
it_IT: unit&acute; per la distanza

en: Dropdown
it_IT: Menu a discesa

en: Duplicate
it_IT: Duplica

en: Edit All
it_IT: Modifica tutto

en: Edit all events in this series
it_IT: Modifica tutti gli eventi in questa serie

en: Edit Future Events
it_IT: Modifica eventi futuri

en: Edit Series
it_IT: Modifica le serie

en: Edit Single
it_IT: Modifica singolo

en: Edit Upcoming
it_IT: Modifica imminebte

en: Enable the After HTML (below) on shortcodes.
it_IT: Attiva il Dopo HTML (sottostante) per i codici abbreviati.

en: Enable the Before HTML (below) on shortcodes.
it_IT: Attiva il Prima HTML (sottostante) per i codici abbreviati.

en: End Date
it_IT: Data termine

en: Ends
it_IT: Termina

en: Enter a custom Google Maps API key
it_IT: Inserisci una chiave API di Google Maps personalizzata

en: Enter field label
it_IT: Inserisci etichetta del campo

en: Enter your API Key
it_IT: Inserisci la tua chiave API

en: event
it_IT: Evento

en: Event Cats
it_IT: Categorie evento

en: Event Cost
it_IT: Costo evento

en: Event Navigation
it_IT: Navigazione eventi

en: Event Series
it_IT: Serie di eventi

en: Event Series Recurrence Day of Week
it_IT: Giorno della Settimana Ricorrente nella Serie di Eventi

en: Event will not occur:
it_IT: L'evento non si verificherà:

en: Event:
it_IT: Evento:

en: Events
it_IT: Eventi

en: events
it_IT: Eventi

en: Events Bar
it_IT: Barra eventi

en: Events Countdown
it_IT: Conto alla rovescia eventi

en: Events Featured Venue
it_IT: Luogo eventi in primo piano

en: Events List
it_IT: Elenco eventi

[ctx: events list widget setting]
en: Limit to featured events only
it_IT: Limita ai soli eventi in evidenza

en: Events Per Page
it_IT: Eventi per pagina

en: Events View
it_IT: Vista eventi

en: Every
it_IT: Ogni

en: Expected an array but received a variable of type '%s'
it_IT: Previsto un array ma ricevuta una variabile di tipo %s

en: Featured Events
it_IT: Eventi in primo piano

[ctx: featured events title]
note: translators: %s: events label plural
en: Featured %s
it_IT: In primo piano %s

en: Featured Image
it_IT: Immagine in primo piano

en: February
it_IT: Febbraio

en: Field Label
it_IT: Etichetta campo

en: Field Type
it_IT: Tipo di campo

en: Fifth
it_IT: Quinto

en: fifth
it_IT: quinto

en: Filters
it_IT: Filtri

en: Find Events Button
it_IT: Pulsante Trova evento

en: First
it_IT: Primo

en: first
it_IT: primo

en: Fix geolocation data
it_IT: Ripara dati geolocalizzazione

en: Fix venues data
it_IT: Ripara dati luoghi

en: Fixed geolocation data for %d venues
it_IT: Riparati dati di geolocalizzazione per %d luoghi

en: for latitude and longitude to be auto-generated; otherwise, you'll only be able to enter the values manually.
it_IT: per generare automaticamente la latitudine e la longitudine. In caso contrario riuscirai soltanto a inserire i valori manualmente.

en: Fourth
it_IT: Quarto

en: fourth
it_IT: quarto

en: Frequency of recurring event must be a number
it_IT: La frequenza di un evento ricorrente deve essere un numero

en: Friday
it_IT: Venerd&igrave;

en: From
it_IT: Dalle

en: Front-end recurring event instances toggle
it_IT: Alterna le istanze di eventi ricorrenti nel front-end

en: Future Event
it_IT: Evento futuro

en: Generate JSON-LD data
it_IT: Genera dati JSON-LD

en: Get Directions
it_IT: Ottieni indicazioni

en: Hide
it_IT: Nascondi

en: Hide Details
it_IT: Nascondi Dettagli

en: Hide location search
it_IT: Nascondi la ricerca luoghi

en: Hide related events
it_IT: Nascondi eventi correlati

en: Hide this widget if there are no upcoming events
it_IT: Nascondi questo widget se non ci sono eventi in arrivo

en: Hide weekends on Week View
it_IT: Nascondi i weekend nella vista per Settimana

en: Highlight Color:
it_IT: Colore Evidenza:

en: Hooray!
it_IT: Ci siamo!

en: Horizontal Layout
it_IT: Layout Orizzontale

en: If fields are left empty when they're submitted, automatically fill them in with these values.
it_IT: Se ci sono campi lasciati vuoti quando sono inviati, automaticamente riempili con questi valori.

en: If this is your first time using The Events Calendar Pro, you're in for a treat and are already well on your way to creating a first event. Here are some basics we've found helpful for users jumping into it for the first time:
it_IT: Se questa è la prima volta che stai utilizzando The Events Calendar Pro, sei già a buon punto e sei già sulla buona strada per la creazione di un primo evento. Qui ci sono alcuni principi fondamentali che abbiamo trovato utile per gli utenti che lo usano per la prima volta:

en: Is
it_IT: è

en: Is Not
it_IT: non è

en: Jan
it_IT: Gen

en: January
it_IT: Gennaio

[ctx: Joins the last item in a list of items (i.e. the "and" in Monday, Tuesday, and Wednesday)]
en: and
it_IT: e

en: Jul
it_IT: Lug

en: July
it_IT: Luglio

en: June
it_IT: Giugno

en: Kilometers
it_IT: Chilometri

en: Last
it_IT: Ultimo

en: last
it_IT: scorso

en: Latitude
it_IT: Latitudine

en: List
it_IT: Lista

[ctx: list separator for final two elements]
en: and
it_IT: e

en: Location
it_IT: Località

en: Longitude
it_IT: Longitutide

en: Map
it_IT: Mappa

en: map
it_IT: mappa

en: Map view search distance limit
it_IT: Limite distanza di ricerca visualizzazione mappa

en: March
it_IT: Marzo

en: Match all
it_IT: Trova tutto

en: Match any
it_IT: Trova ogni

en: May
it_IT: Mag

en: Miles
it_IT: Miglia

en: Mini Calendar
it_IT: Mini Calendario

en: Monday
it_IT: Luned&igrave;

en: Month
it_IT: Mese

en: month
it_IT: mese

en: Month Label Color
it_IT: Colore etichetta Mese

en: Monthly
it_IT: Mensile

en: Monthly custom recurrences cannot have a dash set as the day to occur on.
it_IT: Le ricorrenze mensili personalizzate non possono avere un trattino impostato come invece accade per il giorno in cui si verificano gli eventi.

[ctx: monthly option for recurrence rule type dropdown]
en: monthly
it_IT: mensile

en: Months
it_IT: Mesi

en: months
it_IT: mesi

en: Move all events in this series to the Trash
it_IT: Sposta tutti gli eventi in questa serie nel cestino

en: Navigation Arrows Color
it_IT: Colore frecce di navigazione

en: Near
it_IT: Vicino a

en: Never
it_IT: Mai

en: never
it_IT: mai

en: Next
it_IT: Prossimo

en: Next day
it_IT: Giorno successivo

en: next day
it_IT: Giorno seguente

en: Next Event
it_IT: Prossimo Evento

en: Next month
it_IT: Prossimo mese

en: Next week
it_IT: Settimana seguente

en: No Default
it_IT: Non predefinito

en: No default set
it_IT: Nessun valore predefinito

note: translators: the placeholder is an html link to the next week with available events.
en: No results were found for this week. %1$s
it_IT: Nessun risultato per questa settimana. %1$s

en: No results were found for this week. Try searching another week.
it_IT: Nessun risultato per questa settimana. Prova a cercare in un'altra settimana.

en: No saved organizers yet.
it_IT: Nessun organizzatore salvato.

en: No saved venues yet.
it_IT: Nessuna sede salvato.

en: None
it_IT: Nessuna

en: Not
it_IT: non

en: Not an event post.
it_IT: Non un post evento.

en: November
it_IT: Novembre

en: Number of events to list below the mini calendar:
it_IT: Numero di eventi da elencare sotto al mini calendario:

en: Number of events to show per day:
it_IT: Numero di eventi da mostrare per giorno:

en: Number of events to show:
it_IT: Numero di eventi da visualizzare:

[ctx: number suffix for numbers ending in 1]
en: %1$sst day
it_IT: %1$s

[ctx: number suffix for numbers ending in 2]
en: %1$snd day
it_IT: %1$s

[ctx: number suffix for numbers ending in 3]
en: %1$srd day
it_IT: %1$s

[ctx: number suffix for numbers ending in something other than 1, 2, or 3]
en: %1$sth day
it_IT: %1$s° giorno

en: Oct
it_IT: Ott

en: October
it_IT: Ottobre

en: of this event have been created through %s.
it_IT: di questo evento sono stati creati tramite %s.

en: On
it_IT: Il

en: on
it_IT: il

en: On &#8220;Future Event&#8221; type of countdown, it will go to the next event after the current event starts.
it_IT: Sul tipo di &#8220;evento futuro&#8221; del conto alla rovescia andrà l'evento che seguirà dopo l'inizio dell'evento corrente.

en: On &#8220;Next Event&#8221; type of countdown, this text will only show when there are no events to show.
it_IT: Nel &#8220;Prossimo Evento&#8221; tipo di countdown, questo testo sarà mostrato solo quando non ci saranno eventi da mostrare.

en: On and After
it_IT: Su e Dopo

en: On and Before
it_IT: Su e Prima

en: on the
it_IT: nel

en: Once
it_IT: Una volta

en: once
it_IT: una volta

en: One all day event on [single_date]
it_IT: Un evento tutto il giorno il [single_date]

en: One all day event on [single_date] at [start_time]
it_IT: Un evento tutto il giorno il [single_date] alle [start_time]

en: One country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom. <br> (Replaces the default list.)
it_IT: Una nazione per riga nel seguente formato: <br>US, Stati Uniti <br> UK, Regno Unito. <br> (Sostituisce l'elenco predefinito)

en: One event on [single_date] at [start_time]
it_IT: Un evento il [single_date] alle [start_time]

en: One multi-day event starting on [single_date]
it_IT: Un evento multi-giorno che inizia il [single_date]

en: One multi-day event starting on [single_date] at [start_time]
it_IT: Un evento multi-giorno che inizia il [single_date] alle [start_time]

en: One per line
it_IT: Una per riga

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Options (one per line)
it_IT: Opzioni (una per riga)

en: Options selected here will override what was selected in the "General Theme" and "Global Elements" sections
it_IT: Le opzioni selezionate qui sovrascriveranno quelle che hai selezionato nelle sezioni "Tema Generale" e "Elementi Globali"

en: Organizer
it_IT: Organizzatore

note: Translators: %1$s: date and time of the revision, %2$s: URL to the post
en: Organizer scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview organizer</a>
it_IT: Organizer schedulato per: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Anteprima organizzatore</a>

en: Other
it_IT: Altro

en: Otherwise, if you're feeling adventurous, you can get started by heading to the Events menu and adding your first event.
it_IT: Altrimenti, se ti piace l'avvenura, puoi iniziare dalla voce menù Eventi ad aggiungere il tuo primo evento.

en: Our number one goal is helping you succeed, and to whatever extent possible, we'll help troubleshoot and guide your customizations or tweaks. While we won't build your site for you, and we can't guarantee we'll be able to get you 100% integrated with every theme or plugin out there, we'll do all we can to point you in the right direction and to make you -- and your client, as is often more importantly the case -- satisfied.
it_IT: Il nostro obiettivo numero uno è aiutare ad avere successo, e qualunque misura possibile, vi aiuteremo a risolvere i problemi e guidare le personalizzazioni o modifiche. Anche se non costruiremo il vostro sito per voi, e non possiamo garantire che saremo in grado di ottenere il 100% dell'integrazione con ogni tema o plugin, faremo tutto il possibile per puntare nella giusta direzione e per farvi - e il vostro cliente, come è spesso più importante - soddisfatti.

[ctx: Parenthetical text for the link to the entire series.]
en: (See All)
it_IT: (Vedi tutte)

en: Phone
it_IT: Telefono

en: photo
it_IT: foto

en: Photo Background Color
it_IT: Colore Foto Sfondo

en: Photo View
it_IT: Vista Foto

[ctx: placeholder used where the true day of the day is determined dynamically]
en: day
it_IT: giorno

[ctx: Plugin A "and" Plugin B]
en:  and
it_IT:  e

en: Postal Code
it_IT: Codice postale

[ctx: pretext for recurrence rule type dropdown]
en: Happens
it_IT: Ricorre

en: Preview Series
it_IT: Pre-visualizza Serie

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Previous month
it_IT: Mese precedente

en: Price
it_IT: Costo

[ctx: Qualifying the "different day". Example: "day" in "day 12 of the month"]
en: day
it_IT: giorno

[ctx: Qualifying the "different day". Example: "the" in "the first Friday"]
en: the
it_IT: il

en: Radio
it_IT: Pulsante di selezione

en: Radio Buttons
it_IT: Pulsanti di selezione

en: Read more
it_IT: Leggi di più

en: Recurrence Count
it_IT: Totale ricorrenze

en: Recurrence Description
it_IT: Descrizione Ricorrenza

en: Recurrence Description:
it_IT: Testo ricorrenza:

en: Recurrence End Date
it_IT: Data di fine ricorrenza

en: Recurrence meta should not be empty.
it_IT: Il campo meta della ricorrenza non deve essere vuoto.

en: Recurring
it_IT: Ricorrente

note: Translators: %1$s - single event term.
en: Recurring %1$s.
it_IT: Ricorrente %1$s.

en: Recurring %s
it_IT: %s ricorrente

note: translators: %s is a placeholder for the singular event label e.g. "Event".
en: Recurring %s:
it_IT: %s ricorrente

en: Recurring Event
it_IT: Evento ricorrente

en: Recurring event data is still being generated for this event. Don&#146;t worry, you can safely navigate away &ndash; the process will resume in a bit in the background.
it_IT: Le ricorrenze per questo evento si stanno generando. Puoi continuare a navigare nelle altre pagine, il processo continuerà in background.

en: Recurring event instances
it_IT: Istanze di evento ricorrente

en: Recurring Event:
it_IT: Evento ricorrente:

en: Recurring Events Active
it_IT: Eventi Ricorrenti Attivi

en: Recurring events will be created this far in advance
it_IT: Verranno creati fino a questo punto gli eventi ricorrenti in anticipo

en: Related %s
it_IT: %s correlati

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: remove
it_IT: rimuovi

en: Restore all events in this series from the Trash
it_IT: Recupera dal cestino tutti gli eventi di questa serie

en: Restore Series
it_IT: Recupera le serie

en: same day
it_IT: stesso giorno

en: Saturday
it_IT: Sabato

en: Schedule multiple events
it_IT: Programma eventi multipli

en: Search
it_IT: Cerca

en: Second
it_IT: Secondo

en: second
it_IT: secondo

en: see all
it_IT: vedi tutto

en: Select a State
it_IT: Seleziona uno stato

en: Select a Taxonomy Term
it_IT: Selezione un Termine Tassonomia

en: Sep
it_IT: Set

en: September
it_IT: Settembre

en: Series
it_IT: Serie

en: Series ends
it_IT: La serie finisce

en: Series ends on this date
it_IT: La serie finisce in questa data

en: Series:
it_IT: Serie:

en: Set the distance that the location search covers (find events within X distance units of location search input).
it_IT: Impostare la distanza che la ricerca copre dalla posizione (trovare gli eventi all'interno di una distanza X dalla posizione di ricerca).

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Show
it_IT: Mostra

en: Show Details
it_IT: Mostra Dettagli

en: Show only the first instance of each recurring event (only affects list-style views).
it_IT: Mostra solo la prima istanza di ogni evento ricorrente (interessa solo viste list-style).

en: Show seconds?
it_IT: Visualizza i secondi?

en: Single Event
it_IT: Evento Singolo

en: Single Exception
it_IT: Singola eccezione

en: Some additional field data still needs to be updated (unfortunately, we were unable to continue to update things automatically).
it_IT: Alcuni campi dati addizionali devono ancora essere aggiornati (sfortunatamente non siamo in grado di continuare ad aggiornare la cose automaticamente).

en: Split the series in two at this point, creating a new series out of this and all subsequent events
it_IT: Dividi la serie in due a questo punto, creando una nuova serie su questo e tutti gli eventi successivi

en: Start Date
it_IT: Data inizio

en: State (US) Or Province (Int)
it_IT: Stato (Stati Uniti) o Provincia (Int)

en: Street
it_IT: Via

en: Sunday
it_IT: Domenica

en: Support
it_IT: Supporto

en: Text
it_IT: Testo

en: Text Area
it_IT: Area di testo

en: the 10th day of the month
it_IT: il 10 del mese

en: the 11th day of the month
it_IT: l'11esimo del mese

en: the 12th day of the month
it_IT: il 12esimo del mese

en: the 13th day of the month
it_IT: il 13 del mese

en: the 14th day of the month
it_IT: il 14 del mese

en: the 15th day of the month
it_IT: il 15 del mese

en: the 16th day of the month
it_IT: il 16 del mese

en: the 17th day of the month
it_IT: il 17 del mese

en: the 18th day of the month
it_IT: il 18 del mese

en: the 19th day of the month
it_IT: il 19 del mese

en: the 1st day of the month
it_IT: l'1 del mese

en: the 20th day of the month
it_IT: il 20 del mese

en: the 21st day of the month
it_IT: il 21 del mese

en: the 22nd day of the month
it_IT: il 22 del mese

en: the 23rd day of the month
it_IT: il 23 del mese

en: the 24th day of the month
it_IT: il 24 del mese

en: the 25th day of the month
it_IT: il 25 del mese

en: the 26th day of the month
it_IT: il 26 del mese

en: the 27th day of the month
it_IT: il 27 del mese

en: the 28th day of the month
it_IT: il 28 del mese

en: the 29th day of the month
it_IT: il 29 del mese

en: the 2nd day of the month
it_IT: il 2 del mese

en: the 30th day of the month
it_IT: il 30 del mese

en: the 31st day of the month
it_IT: il 31 del mese

en: the 3rd day of the month
it_IT: il 3 del mese

en: the 4th day of the month
it_IT: il 4 del mese

en: the 5th day of the month
it_IT: il 5 del mese

en: the 6th day of the month
it_IT: il 6 del mese

en: the 7th day of the month
it_IT: il 7 del mese

en: the 8th day of the month
it_IT: l'8 del mese

en: the 9th day of the month
it_IT: il 9 del mese

en: The current default address is: %s
it_IT: L'indirizzo attualmente predefinito è: %s

en: The current default city is: %s
it_IT: La città attualmente predefinita è: %s

en: The current default country is: %s
it_IT: La nazione attualmente predefinita è: %s

en: The current default organizer is: %s
it_IT: L'organizzatore attualmente predefinito è: %s

en: The current default phone is: %s
it_IT: Il telefono attualmente predefinito è: %s

en: The current default postal code/zip code is: %s
it_IT: Il CAP attualmente predefinito è: %s

en: The current default state/province is: %s
it_IT: L'attuale Stato/provincia definitivo/a è: %s

en: The current default venue is: %s
it_IT: Il luogo attualmente predefinito è: %s

[ctx: The default text for the 'today' button's title and aria-label on the Week View.]
en: Click to select the current week
it_IT: Clicca per selezionare la settimana corrente

[ctx: The default text label for the "today" button on the Week View.]
en: This Week
it_IT: Questa settimana

note: Author of the plugin
en: The Events Calendar
it_IT: Il Calendario Eventi

[ctx: The first-letter abbreviation for Friday]
en: F
it_IT: V

[ctx: The first-letter abbreviation for Monday]
en: M
it_IT: L

[ctx: The first-letter abbreviation for Sunday]
en: S
it_IT: D

[ctx: The first-letter abbreviation for Thursday]
en: T
it_IT: G

[ctx: The first-letter abbreviation for Tuesday]
en: T
it_IT: Ma

[ctx: The first-letter abbreviation for Wednesday]
en: W
it_IT: Me

[ctx: The label for the option to enable website display in the List Widget.]
en: Website
it_IT: Sito web

[ctx: The label for the title field of the Month Widget.]
en: Title:
it_IT: Titolo:

en: The latitude and longitude for your venue could not be fetched. The Google Maps API daily query limit has been reached!. %1$s
it_IT: La latitudine e la longitudine del tuo luogo non possono essere recuperate. Il limite di query giornaliero dell'API di Google Maps è stato raggiunto! %1$s

[ctx: The plural case for "years" in the recurrence rules of an event, e.g. "Every 3 years"]
en: years
it_IT: anni

en: the same day:
it_IT: lo stesso giorno:

en: the same time:
it_IT: lo stesso orario:

[ctx: The singular case for "year" in the recurrence rules of an event, e.g. "Every 1 year"]
en: year
it_IT: anno

[ctx: The text label for the Map View.]
en: Map
it_IT: Mappa

[ctx: The text label for the Photo View.]
en: Photo
it_IT: Foto

[ctx: The text label for the Summary View.]
en: Summary
it_IT: Sommario

[ctx: The text label for the Venue View.]
en: Venue
it_IT: Luogo

[ctx: The text label for the Week View.]
en: Week
it_IT: Settimanale

en: Third
it_IT: Terzo

en: third
it_IT: terzo

en: Thursday
it_IT: Gioved&igrave;

en: Time Separator
it_IT: Separatore orario

en: Times:
it_IT: Orari:

en: Title
it_IT: Titolo

en: Title:
it_IT: Titolo:

en: Today Button
it_IT: Pulsante Oggi

en: Trash Series
it_IT: Cancella le serie

en: Tuesday
it_IT: Marted&igrave;

en: Type:
it_IT: Tipo:

en: Type: %s %s
it_IT: %sTipo: %s

en: Unable to continue processing recurring event data. Please reload this page to continue/try again.
it_IT: Impossibile continuare a processare i dati dell'evento ricorrente. Per favore ricarica questa pagina per continuare / provare ancora.

en: Upcoming
it_IT: Prossimi

en: Use a custom list of countries
it_IT: Utilizza un elenco personalizzato di paesi

en: Use date:
it_IT: Usa data:

en: Use Default View
it_IT: Utilizza la visualizzazione di default

en: Use latitude + longitude
it_IT: Usa latitudine e longitudine

en: Use pattern:
it_IT: Usa pattern:

en: Use this field if you want to override the auto-generated descriptions of event recurrence
it_IT: Usa questo campo se vuoi sovrascrivere le descrizioni autogenerate della ricorrenza dell'evento

[ctx: Used when displaying the word "day" in "the last day" or "the first day"]
en: day
it_IT: giorno

[ctx: Used when displaying the word "days" in e.g. "every 3 days"]
en: days
it_IT: giorni

[ctx: Used when displaying the word "month" in e.g. "every month"]
en: month
it_IT: mese

[ctx: Used when displaying the word "months" in e.g. "every 3 months"]
en: months
it_IT: mesi

[ctx: Used when displaying the word "week" in "the last week" or "the first week"]
en: week
it_IT: settimana

[ctx: Used when displaying the word "weeks" in e.g. "every 3 weeks"]
en: weeks
it_IT: settimane

[ctx: Used when displaying the word "year" in e.g. "every year"]
en: year
it_IT: anno

[ctx: Used when displaying the word "years" in e.g. "every 2 years"]
en: years
it_IT: anni

[ctx: Used when displaying: "the fifth Monday" or "the fifth day"]
en: the fifth %1$s
it_IT: il quinto %1$s

[ctx: Used when displaying: "the first Monday" or "the first day"]
en: the first %1$s
it_IT: il primo %1$s

[ctx: Used when displaying: "the fourth Monday" or "the fourth day"]
en: the fourth %1$s
it_IT: il quarto %1$s

[ctx: Used when displaying: "the last Monday" or "the last day"]
en: the last %1$s
it_IT: l'ultimo %1$s

[ctx: Used when displaying: "the second Monday" or "the second day"]
en: the second %1$s
it_IT: il secondo %1$s

[ctx: Used when displaying: "the third Monday" or "the third day"]
en: the third %1$s
it_IT: il terzo %1$s

en: Venue
it_IT: Sede

en: Venue Details
it_IT: Dettagli location

en: Venue Latitude
it_IT: Latitudine della sede

en: Venue location map
it_IT: Mappa della location

en: Venue Longitude
it_IT: Longitudine della sede

en: Venue Overwrite Coordinates
it_IT: Coordinate di sovrascrittura del Luogo

note: Translators: %1$s: date and time of the revision, %2$s: URL to the post
en: Venue scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview venue</a>
it_IT: Luogo programmato per: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Anteprima</a>

en: Venue:
it_IT: Luogo:

en: Vertical Layout
it_IT: Layout Verticale

en: View All Add-Ons
it_IT: Vedi tutti gli add-on

en: View Selector
it_IT: Selettore Vista

en: We need to update the additional field data for some of your events.
it_IT: Dobbiamo aggiornare il campo dati addizionale per alcuni dei tuoi eventi.

en: We will use the Google Maps API to get that information. Doing this may take a while (approximately 1 minute for every 200 venues).
it_IT: Per ottenere quell'informazione utilizzeremo l'API di Google Maps. Questa operazione richiederà qualche istante (circa 1 minuto per ogni 200 sedi).

en: Wednesday
it_IT: Mercoled&igrave;

en: Week
it_IT: Settimana

en: week
it_IT: settimana

en: Weekly
it_IT: Settimanale

[ctx: weekly option for recurrence rule type dropdown]
en: weekly
it_IT: settimanale

en: Weeks
it_IT: Settimane

en: weeks
it_IT: settimane

en: Which month will the event recur in?
it_IT: In quale mese l'evento sarà ricorrente?

en: Year
it_IT: Anno

en: year
it_IT: anno

en: Yearly
it_IT: Annuale

en: Yearly custom recurrences cannot have a dash set as the day to occur on.
it_IT: Le ricorrenze annuali personalizzate non possono avere un trattino impostato come invece accade per il giorno in cui si verificano gli eventi.

en: Yearly custom recurrences with a different day must have either a date or day specified.
it_IT: Le ricorrenze annuali personalizzate con un giorno diverso devono avere una data o un giorno specifico.

en: years
it_IT: anni

en: Yes
it_IT: Si

en: You are about to break this event out of its series.
    
    You will be able to edit it independently of the original series.
    
    This action cannot be undone.
    
    When you break events from a series their URLs will change, so any users trying to use the original URLs will receive a 404 Not Found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to setup and manage redirects.
it_IT: Stai per far uscire questo evento dalla sua serie.
    
    Riuscirai a modificarlo in maniera indipendente dalla serie originale.
    
    Questa azione non potrà essere annullata.
    
    Quando interrompi un evento dalla serie, i suoi URL verranno modificati, pertanto gli utenti che tenteranno di utilizzare gli URL originali riceveranno un errore 404 Non trovato. Se questo è un problema, prendi in considerazione l'utilizzo di un plug-in adatto per configurare e gestire il reindirizzamento.

en: You are about to split this series in two.
    
    The event you selected and all subsequent events in the series will be separated into a new series of events that you can edit independently of the original series.
    
    This action cannot be undone.
    
    When you break events from a series their URLs will change, so any users trying to use the original URLs will receive a 404 Not Found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to setup and manage redirects.
it_IT: Stai per dividere in due questa serie.
    
    L'evento che hai selezionato e tutti gli eventi successivi della serie verranno separati in una nuova serie di eventi che potrai modificare in maniera indipendente dalla serie originale.
    
    Questa azione non potrà essere annullata.
    
    Quando interrompi un evento dalla serie, i suoi URL verranno modificati, pertanto gli utenti che tenteranno di utilizzare gli URL originali riceveranno un errore 404 Non trovato. Se questo è un problema, prendi in considerazione l'utilizzo di un plug-in adatto per configurare e gestire il reindirizzamento.

en: You are currently editing all events in a recurring series.
it_IT: Stai modificando tutti gli eventi in una serie ricorrente.

en: You can use this setting to set specific, individual defaults for any new Venue you create (these will not be used for your default venue).
it_IT: È possibile utilizzare questa impostazione per impostare specifici, singoli valori predefiniti per ogni nuovo luogo si crea (questi non saranno utilizzati per il luogo predefinito).

en: You must select a recurrence end date
it_IT: Devi selezionare una data di termine per la ripetizione
